Picadilly Circus ta pravá divočina

Náměstíčko Picadilly Circus patří mezi jedno z nejznámějších v Londýně. Je sice poměrně malé, ale leží přímo uprostřed rušného West Endu, dalo by se tedy říci novodobého středu Londýna. Na rozdíl od jiných náměstí obklopených muzei a galeriemi, tak tady se nachází hlavně obchody, krámky a restaurace, takže tady je opravdu neustále spousty lidí. Pokud si tedy chcete z Londýna odvést i něco praktického na památku, tak se rozhodně na Picadilly zastavte na návštěvu. Zdejší obchody jako GAP, Virgin Megastore, Lillywhites (sportovní zboží) mají opravdu bohatou nabídku. Značkové oblečení zde koupíte levněji, než kde jinde. V době naší návštěvy jsme navíc měli to štěstí, že jsme narazili na prodavače z Česka a Slovenka. Ve zdejších obchodech totiž pracuje spousta cizinců.

Zážitek sám o sobě je vydat se na Picadilly po setmění. Všechny billboardy a světelné reklamy opravdu září do noci. Světoznámé jsou hlavně pohyblivé (LED) panely, které pokrývají celou budovu Monico (která se tak oficiálně nejmenuje, ale říká se jí tak podle Café Monico) na severozápadním rohu mezi Shaftesbury Avenue a Glasshouse Street. Zajímavostí je, že dříve tady těchto reklam bylo mnohem víc, ale jak se zvětšují náklady na elektřinu, tak se firmy těchto okázalých billboardů zbavují. Například Coca Cola se vzdala toho svého v roce 2003. Hlavní panely tedy dnes patří firmám Sanyo, Nescafé, TDK a McDonald’s.

Přímo na proti těmto světoznámým reklamám se nachází fontána s bůžkem Erosem na vrcholu. Právě kolem této fontány se nachází jediný větší kus chodníku po kterém se vůbec dá na Picadilly Circus pohybovat. Shaftebury Memorial Fountain jak se tato fontána jmenuje byla postavena v roce 1893 jako památník na dobročinnou práci Antonyho Ashley Coopera, hraběte ze Shaftsbury. Podobně jako u nás socha Sv. Václava na Václaváku i pod Erosem se střetávají milenci, kamarádi i lidé z celého světa.

Celé Picadilly Circus je opravdu poměrně malé a hlučné, musíme si uvědomit, že dnes slouží také jako dopravní uzel a střetává se zde šest důležitých cest. I fontána o které jsme psali v předchozím odstavci se kvůli dopravě musela v 80. letech posunout více ke straně, aby nepřekážela. Lidé se tak víceméně přesunuli do obchodů a budov okolo. Ty jsou propojeny rozsáhlou spletí podzemních chodeb, tunelů a pasáží. Vlastně když chcete, tak ani nemusíte vylézat na povrch, protože přímo zde stanice metra Picadilly Circus (otevřené už v roce 1906) se dostanete všude.

Zatím nikdo nic nenapsal.

Okomentovat článek

TOPlist