Britské muzeum

Britské muzeum je skutečně unikátní. Jeho velikost vám sebere dech. Na důkladnou prohlídku této krásné londýnské atrakce si musíte vyhranit minimálně několik hodin svého času, ale věřte, že prohlídka vás uchvátí. Pojďme si o této kráse povědět více.

Britské muzeum má devět oddělení, ve kterých je uložena národní archeologická a etnografická sbírka. Na 5,5 ha plochy můžete vidět více než 4 miliony exponátů – od prehistorických kostí až po krásné zlaté šperky. Každý rok tohle muzeum navštíví 6 milionů lidí. Při každé další návštěvě můžete vidět nové a nové vystavené exponáty a také můžete navštívit časově omezené výstavy, které se také pravidelně obměňují.

Za vznik tohoto muzea může Hans Sloan, lékař, který po celý svůj život hledal a sbíral různé artefakty. 80 tisíc exponátů po jeho smrti v roce 1753 odkoupila vláda, a tak vzniklo British Museum. První muzeum, které bylo přístupné pro širokou veřejnost. Tehdy však návštěvníci tohoto muzea směli pouze rychle projít kolem exponátů a nějaké bližší studování či pozorování nepřicházelo vůbec v úvahu. Celá tehdejší prohlídka trvala půl hodiny.

Britské muzeum se může pyšnit rozsáhlou sbírkou různých knih a rukopisů známých politiků a jiných významných osob. Ještě před otevřením tohoto muzea v roce 1757 daroval Jiří II. muzeu velkou část královské knihovny. Přibližně 12 tisíc svazků.

Sbírka se rozšiřovala tak rychle, že o pár let později již nebylo kam nové exponáty ukládat. Problém s nedostatkem prostoru se však opakoval ještě mnohokrát, proto byly přírodovědecké exponáty přemístěny do Natural History a řada knih a rukopisů do knihovny British Library.

Jak jsme již psali, chcete-li si exponáty v muzeu prohlédnout důkladně, nebude vám stačit ani jeden den. V muzeu si však můžete zakoupit mapu muzea a vytipovat si tak exponáty, které rozhodně nechcete opomenout. Nechcete-li se v muzeu ztratit, bude mapa velmi vhodným pomocníkem.

V muzeu najdete opravdu všechno, nač si jen vzpomenete. Od mumií, krásných sošek Mayů a Aztéků až po moderní digitální budík, který vedle nádherných a starých zlatých hodinek působí opravdu směšně.

Vstup do Britského muzea je zdarma, pouze za časově omezené výstavy se platí. Ty však ale nemusíte navštívit, nechce-li se vám utrácet. Ale věřte mi, že i placené výstavy jsou krásné a stojí za shlédnutí. Při cestě do Londýna si Britské muzeum rozhodně nenechte ujít. Jeho velikost a krása exponátů vám zůstane v srdci ještě dlouhou dobu. Je to opravdu krásná vzpomínka.

Zatím nikdo nic nenapsal.

Okomentovat článek

TOPlist