St. Paul’s Cathedral

St Paul’s Cathedral patří k jedné z nejnavštěvovanějších památek v Londýně. A není se čemu divit! Katedrála je skutečně krásná a honosná. Rozhodně si tuto památku nenechte ujít, pokud se chystáte do Londýna.

Tato významná budova patří opět mezi díla Sira Christophera Wrena. Stavba byla započata roku 1675 a o čtyři roky později byla část stavby dokončena. Stavba se však stále rozvíjela a poslední část byla dokončena v roce 1711. V roce 2008 pak došlo k rozsáhlé rekonstrukci.

Budova se skládá ze čtyř částí. Než vejdete do katedrály, projděte se kolem ní a povšimněte si nádherných detailů. Pilastry a frontony dodávají celé stavbě krásný barokní ráz. Když vejdete dovnitř, jako první uvidíte celou chrámovou loď s novodobým oltářem. V katedrále se konala řada památných událostí. Mezi ty, na které si určitě můžete vzpomenout, byla také svatba prince Charlese a lady Diany v roce 1981.

K kryptě, která je přístupná veřejnosti, jsou vystaveny další Wrenovy návrhy katedrály. V kryptě však můžete spatřit také audiovizuální program a Wrenovu hrobku. V katedrále jsou pohřbeni i jiní velikáni, např. lord Nelson, dále pak výtvarníci Joshua Reynolds, J. M. W. Turner apod.

Chystáte-li se navštívit a důkladně si prohlédnout St. Paul’s Cathedral, pak se připravte na výstup na ochozy. Po 560 schodech na vás čeká krásný pohled na Londýn, který vám sebere dech. Whispering Gallery vám umožňuje vidět schéma konstrukce kupole. Poté vystoupáte do Stone Gallery a dále na ochoz Golden Gallery – nejvyšší bod katedrály. Trpíte-li závratí, vynechte tuto prohlídku. Pokud si však troufáte na úzký ochoz, uvidíte v plné kráse City, Temži a věžičky Parlamentu ve Westminsteru.

Zatím nikdo nic nenapsal.

Okomentovat článek

TOPlist