Royal Albert Hall

Royal Albert Hall of Arts and Sciences je velká hala kruhové půdorysu pro pořádání koncertů a jiných kulturních akcí. Název pochází od jména manžela královny Viktorie prince Alberta. S trochou nadsázky a při pohledu na Royal Albert Hall se dá říct, že to byla taková první moderní multifunkční hala. Tato zajímavá stavba se nachází v jižním Londýnském obvodu Kensington a Chelsea přímo naproti Kensingtonským zahradám, které jsou běžnými lidmi všeobecně milně považovány za součást slavného Hyde Parku.

Součástí komplexu je také Albertův památník, který je právě na okraji zahrad. I ten je řešen poměrně velkolepě. Sám Albert je vyveden jako zlatá socha, pod bohatě zdobenou stříškou a kolem se nachází desítky dalších soch a skulptur.

Co se týká historie Royal Albert Hall, tak cela stavba byla zahájena již roku 1851. V roce 1861 umírá princi Albert, který byl jedním z hlavním iniciátorů stavby. Na jeho počest tedy alespoň stavba dostala své jméno. Původně se stavba poměrně vlekla, ale roku 1861 jí zaštítila královna a již 29. března 1871 se celá stavba, které bylo přidáno na velkorysosti otevřela.

Velký problém, ale představovala akustika a poměrně značná ozvěna. Tu se podařilo kompletně vyřešit až téměř o sto let později, kdy se ke stropu nainstalovali mohutné sklolaminátové disky, které rušivé zvuky účinně rozptýlili. Nejnovější rekonstrukce a inovace pak proběhli v letech 1996 až 2004.

I dnes tedy Royl Albert Hall slouží nejrůznějším akcím všeho druhu. Koná se zde pravidelně festival klasické hudby Proms, ale samozřejmě i různé rockové a popové koncerty, konference, bály, vzdělávací akce, baletní, operní a cirkusová představení. Dokonce, což by asi původní architekti ani nepředpokládali i sportovních utkání v boxu, zápasu (včetně prvního turnaje v sumo, konaného mimo Japonsko) a tenisu.

Co se týká technických zajímavostí, tak hala má oválný tvar o rozměrech 90 na 80 metrů. Kapacita je úctyhodných 8000 diváků, i když samozřejmě záleží na pořádané akci a tak je většinou o něco menší. Zajímavá je i unikátní a obrovská skleněná střecha v kovovém rámu vypínající se až do výšky 45 metrů. Celá střecha byla sestavena v Manchesteru a do Royal Albert Hall následně v menších dílech převezena. Opěrnou konstrukci pak museli odstraňovat jen dobrovolníci, protože si sami tvůrci nebyli jistí, jestli tam velkolepá konstrukce udrží svojí vlastní váhu.

Zatím nikdo nic nenapsal.

Okomentovat článek

TOPlist