Temže – řeka, bez které by Londýn nebyl

Máte-li v plánu jet do Londýna za poznáním zajímavých míst, určitě byste si neměli nechat ujít plavbu po Temži. Kolem Temže můžete spatřit mnoho zajímavých míst, které si zde pouze stručně nastíníme. V tomto článku bychom Vás rádi seznámili s tím, proč je právě Temže pro Londýn tak důležitá.

Temže patří k Londýnu už od samotného počátku jeho vzniku. Její povodí se stává přílivovým díky vzdálenému Severnímu moři. Rozhodnete-li se plout po Temži, budete míjet dříve venkovské čtvrti Twickenham, Richmond, Kew, Chiswick až k samotnému centru Londýna a dále až k moři.

Podél Temže můžete spatřit krásné budovy, které dokazují, jak důležitá Temže byla pro historický vývoj Londýna. Nejznámější a nejkrásnější budovy se nachází právě poblíž Temže. Aristokraté využívali řeku jako nejjednodušší způsob dopravy do svých luxusních domů, které si nechávali stavět v blízkosti řeky. Mezi ty nejzajímavější a nejkrásnější domy patří například Ham House, Syon House a Marble Hill House. Tyto domy byste měli určitě navštívit, pokud stojíte o opravdové poznání města a pokud vám to čas dovolí. Budovy však nejsou to jediné, co byste mohli poblíž této řeky vidět. Podél Temže se totiž nachází několik parků, například Greenwich a Kew, Richmond, Hampton Court Park a Bushy.

 

Trocha historie o Temži

Přestože byl Londýn největším přístavem na světě, dnes již na této řece žádné nákladní lodě neuvidíte. Dnes po Temži plují výletní lodě, které slouží turistům pro zábavu a vzdělání.

Římský přístav Londinium byl tam, kde se dnes nachází Cornhill. Dříve na tomto místě stával dřevěný most, sklady a přístaviště. Anglosasové obchodovali s Francií a Porýním a teprve později své obchody mířily k Baltu a na Střední Východ. Za vlády Tudorovců obchodníci postavili přístav v místě, kde žilo 40 tisíc lidí – pracovníků přístavu. V 17. a 18. století byl Londýn největším přístavem na světě. Obchodních lodí plulo po řece tolik, že na ní vznikaly doslova zácpy. Proto v roce 1802 byly otevřeny nové doky, které se obchodníkům náramně hodily. V roce 1900 už v přístavu pracovalo více než milion lidí. Obchodní ruch na této řece utichl v roce 1965, kdy se přístav a s ním i dělníci přestěhovali za hranice Londýna – do Tilbury.

V polovině 19. století musel Londýn řešit nepříjemnou věc – z řeky se stávala stoka a ústily do ní odpady nejen z doků, ale i z okolních domácností. V městě se začaly vyskytovat smrtelné choroby, které měly na svědomí mnoho a mnoho lidských životů. Tuhle situaci však zachránila královna Viktorie a inženýr Joseph Bazalgette, který navrhl první městský kanalizační systém.

 

Temže a její dnešní podoba a využití

Poté, co začal fungovat kanalizační systém, se kvalita řeky opět zlepšila. V roce 1950 byla řeka biologicky mrtvá, dnes v ní můžete ulovit více než 100 druhů ryb, včetně lososů, kteří jsou na čistotu vody velice citliví. V dnešní době se může Temže chlubit nejen čistou vodou, ale také opravenými mosty a novými budovami, které stojí za vaši návštěvu a obdiv. V roce 1981 započalo tzv. “Oživení Temže”. Hlavním cílem bylo přestavět 22 km starých a opuštěných doků na budovy a kanceláře, které se budou moci plně využívat. Brzy vznikaly nové a nové projekty, které měly za úkol využít tyto prostory bývalých doků pro samotné obyvatelstvo. Vyrostly tak nové obytné domy, nové kanceláře a nové zábavní centra.

Zatím nikdo nic nenapsal.

Okomentovat článek

TOPlist