O Londýnu

Londýn – hlavní město Velké Británie, domov 13 milionů lidí, metropole finančnictví, sídlo královny, město s bohatou historii, moderní metropole, místo které nikdy nespí. To všechno je Londýn. Pojďte ho poznat s námi!

Londýn je město, které vás uchvátí. Jestli v pozitivním nebo negativním slova smyslu, to už záleží na vás. Londýn je totiž pozoruhodný tím, že bude přesně takový, jak si ho vysníte! Nevěříte? Uvěříte, až vstoupíte na půdu tohoto “městečka”. Ale teď si pojďme říci pár všeobecných slov o Londýně, ať víte, co vás tam čeká.

Londýn je město, které nikdy neupadá do spánku. V Londýně to žije! Ať tam přijedete v kteroukoliv hodinu, nikdy nebudete na ulici sami! Londýn je nejen městem plným života, ale také městem historie, kultury a samozřejmě financí.

Londýn je město, ve kterém se nikdy nebudete nudit. Je to město, kde je vždy něco zajímavého k vidění. Pokud si myslíte, že tohle město prozkoumáte při jediné návštěvě, musím vás vyvést z omylu. Kdepak! Abyste tohle město poznali, jedna návštěva vám skutečně stačit nebude. O poznávání nových a nových míst rozhodně mít nouzi nebudete.

V Londýně bydlí 7 miliónů obyvatel (s aglomerací 13 milionů), z toho 30% se v Londýně přímo narodilo. Ostatní jsou většinou druhou nebo třetí generací imigrantů. V Londýně potkáte skutečně mnoho národností. Na Čechy, Slováky a Poláky tam narazíte poměrně snadno, stejně jako na původní obyvatele Indie, Pákistánu, Karibiku, Číny, Řecka, Keni…. Výčet dalších národností by byl skutečně dlouhý. V Londýně můžete slyšet až 200 jazyků!

Pokud pocházíte z malého městečka a pojedete se podívat do Londýna, s velkou pravděpodobností budete ohromeni davem lidí, který se nikdy nezastaví a neutichne.

Londýn je také městem umění. Určitě si i vy vybavíte Britské muzeum nebo Victoria & Albert Museum, ale málo lidí ví, že v celém Londýně je více než 300 muzeí a opravdu velké množství galerií a divadel.

Muzea a divadla se mnohdy nachází v krásných historických budovách, které samy o sobě stojí za prohlídku. Historických budov je v Londýně požehnaně, a kdybyste je chtěli všechny navštívit a vidět, nejspíše by vám nestačil ani týden volna. V Londýně je více než 17 tisíc chráněných historických budov. Mezi ty nejznámější patří samozřejmě Buckinghamský palác, 6 paláců ve Westminsteru, v Hampton Court a v Kensingtonu. Tyto paláce můžete najít všude kolem Londýna.

Hampton Court palace se nachází 30 km na západ od Greenwich Palace a Big Ben leží 4 km v centru od katedrály Sv. Pavla.

Centrální Londýn se nachází kolem severního břehu Temže. Nejstarší část Londýna je známa pod názvem “City”. Právě tam se soustřeďují nejznámější finanční instituce. Do City přijíždí denně vlakem nebo autem zhruba milion obchodníků.

U východní hradby City se nachází Tower of London a Tower Bridge. V této oblasti však můžete najít mnoho dalších zajímavostí. Od židovských sinagog až po pěkné domy tkalců hedvábí. Velice známá je také londýnská Petticoat Lane – ulice, která je známá pro své trhy. V této ulici žije nejvíce Bengálců z celého Londýna. Když tuto uličku navštívíte, budete si moci nakoupit vše, nač si jen vzpomenete. Je zde opravdu velká koncentrace umělců, návrhářů, hudebníků apod.

Na východ od City se pak nachází oblast zvaná Docklands. V této oblasti je mnoho nových budov a rozsáhlé sportovní zázemí. Právě zde se budou konat v roce 2012 olympijské hry.

Na jižním břehu pak stojí Greenwich Palace a greenwichský poloostrov se svým symbolem Millenium Dome.

U severní hradby City se nachází Clerkenwell, kde je mnoho klášterních ruin. Najdete tam také řadu velice elegantních domů a malebné restaurace.

Na západě od City najdete Westminster – politické a královské centrum. Na severní straně od Westminster Bridge můžete dojít až k budově parlamentu, westminsterskému opatství, k Buckinghamskému paláci a k St. Jame’s Palace. Budete-li mít potřebu utéct z města mezi zelené stromy, pak můžete navštívit například St. Jame’s Park nebo Green Park, který se nachází v těsné blízkosti St. Jame’s Palace.

Chcete-li vyrazit do Londýna za nákupy, pak můžete navštívit nákupní čtvrti Belgravia, Knightsbridge a Chelsea.

Míst, které můžete v Londýně vidět je skutečně mnoho a do jednoho článku se nám je nepodaří napsat, ani když vybereme pouze ty “nej”. Chcete-li se dozvědět o Londýně více informací, sledujte i nadále tento web.

TOPlist