Svobodomyslný Hyde Park

Hyde Park je jedním z nejznámějších a největších parků v centru Londýna. Nachází se v části Westminster a řadí se mezi tzv. královské parky. Aby také ne, když se nachází pouhých půl kilometru od Buckinghamského paláce (stačí se vydat ulicí Constitutin Hill). Park je opravdu veliký, jeho rozloha činí 1.4 kilometru čtverečních. Navíc bezprostředně navazuje na Kensingtonské zahrady, které jsou někdy milně považovány za součást Hyde Parku a ty mají rozlohu dalších 1.1 kilometru čtverečních.

Dohromady tedy tvoří uprostřed města obdélník o délce 2.4 kilometru a šířce až 1.15 kilometru. Přes celý park přitom vede jen jediná silnice a také jezero The Serpentine. Ty ostatně oddělují i obě oficiální části, tedy Kensingtonské zahrady a Hyde Park.

Historie parku sahá až do hlubokého středověku. Nejstarší část patřila k panství Ebury a měla plochu, která byla v té době běžně odznačována jednotkou hide (to odpovídalo dnešním 0,24 – 0,49 kilometru čtverečních). Právě podle této staroanglické jednotky pochází i pojmenování parku. Pozemek následně získal Jindřich VIII. v roce 1536 od mnichů Westminsterského opatství. Následně definitivně rozhodl, že zde bude stát královský park. Park měl dlouhou dobu podobu přírodní obory, teprve až v první polovině 19. století se ho chopil architekt Decimus Burton, který navrhl většinu jeho vybavení.

Park je opravdu obrovský, najdeme v něm tak mnoho zajímavých zákoutí, staveb i pomníku. Hyde Park také žije poměrně bohatým kulturním životem. A to nejenom tím každodenním, například ve světoznámém speakers corner (v severní části u Mramorového oblouku), kde se může kdokoliv stát řečníkem a vyjadřovat se k čemukoliv od aktuálních událostí, politiky až po náboženství. Velmi důležitým jsou i jednorázové akce. Konaly se zde například koncerty nejznámějších kapel na světě jako Rolling Stones (1969), Pink Floyd (1970), Queen (1976) a Red Hot Chili Peppers (2004). Nebo dokonce multikoncert boje proti chudobě Live 8. Hyde park je velice zajímavým místem, které si rozhodně nenechte ujít.

Zatím nikdo nic nenapsal.

Okomentovat článek

TOPlist