Westminsterský palác

Palace of Wesminster je nejnavštěvovanější a nejobdivovanější budovou Londýna. Hodláte-li i vy tuto budovu spatřit na vlastní oči, připravte se na obrovské davy lidí, kteří mají stejnou chuť obdivovat stavbu jako vy. Připravte se na tisíce turistů, kteří vám budou křížit cestu. Přesto vám však doporučuji tuto budovu navštívit. Je skutečně unikátní a má kouzlo, které z fotek nikdy nepocítíte.

Westminsterský palác je nejnovější londýnský palác. Jeho součástí je hodinová věž Big Ben. Původní palác byl zničen požárem v roce 1834 a na základech, které po požáru zbyly, byl postaven tento londýnský skvost. Westminster byl odjakživa sídlem vlády a to se nezměnilo. Vláda tam sídlí stále.

Rozhodnete-li se navštívit Palace of Westminster, pokuste se začít prohlídku od nejsnáze dostupného místa – Jewel Tower. Jewel Tower sloužil pravděpodobně jako sejf na šperky, zlato a jiné cennosti Eduarda III.

Palace of wesminster má 1200 místností, jeho chodby jsou dlouhé 3 kilometry, z oken se můžete dívat na 11 nádvoří, můžete se projít po 100 schodištích a můžete obdivovat krásu řeky Temže, vedle které je Palace of Westminster umístěn.

Veřejnosti je přístupná pouze část paláce a část interiérů. Přesto doporučujeme návštěvu. Pokud se však nechystáte do budovy a smíříte se pouze s pohledem na exteriér budovy, doporučujeme obejít celou stavbu a nenechat si ujít pohled na palác z Westminster Bridge nebo z Lambeth Palace, který leží na druhé straně řeky.

Budete-li se dívat pozorně, na průčelí můžete spatřit sochy panovníků od Viléma Dobyvatele až po Viktorii. Interiér je také nádherný. Budova však stále prochází renovací.

Vlevo od paláce se nachází věž Viktoria Tower. Je to věž, ve které se ukládají všechny kopie schválených zákonů od roku 1497. Pokud parlament zasedá, vlaje na věžičce vlajka.

Věž s hodinami se nazývá Big Ben. Název vznikl podle jména zvonu, který je ve věži umístěn. V nočních hodinách je Big Ben nádherně osvětlen. Pokud je osvícená i špička této věže, znamená to, že Parlament právě zasedá.

Panorama parlamentu

 

Zatím nikdo nic nenapsal.

Okomentovat článek

TOPlist