Westminster Abbey

Wesminster Abbey – k nebi se tyčící gotický kostel, který měl ve středověkém Londýně obrovský význam. Jen si to představte – středověký Londýn a v něm tuto majestátní budovu. Dodnes patří k nejvyšším gotickým kostelům v zemi.

Před vstupem do tohoto kostela se připravte na silný dojem z bohaté výzdoby a památek. Dříve však tento kostel tak bohatý na výzdobu nebyl. V dobách dávno minulých byly prostory kostela poměrně chudé. Teprve Edward Blore v roce 1839 navrhl do detailu propracované stání v chóru. Do kostela pronikají díky vitrážových oken světla různých barev.

Pokud plánujete návštěvu Westminster Abbey, připravte se na náročnou prohlídku. V opatství se ukrývá tolik památek, že vám můžeme vřele doporučit využít organizovaného průvodce.  Pokud se chcete zúčastnit také bohoslužby v St. Faith’s Chapel, přijďte do Westminster Abbey brzy ráno.

Připravte se na to, že budete-li procházet chrámovou lodí, budete mít pocit, že jste v muzeu plném soch a reliéfů. Můžete tam spatřit památník Isaaca Newtona, který vymodeloval Michael Rysbrack. Vedle vchodu můžete spatřit Hrob neznámého vojína. Je to poslední pohřbený voják z první světové války, kterého se však nepodařilo identifikovat.

Ve středu křížení chrámových lodí si můžete všimnout velkého rozetového okna, překrásných andělů a  také hlavního oltáře Georga Gilberta Scotta z roku 1868.

Kaple Jindřicha VII. je dokonalým příkladem pozdní gotiky. Povšimněte si  vějířovité klenby, soch, které byly dříve pomalovány jasnými barvali a také se zaměřte na dokonale vyřezávané opory pro stání. Prapory patří rytířům dávného řádu.

Povšimněte si také královských hrobek. Nejzajímavější je hrobka Jindřicha VII., který odpočívá po boku vedle své manželky.

Pro milovníky literatury a básníků je určen Poet’s Corner. Zde můžete najít památníky těch nejznámějších anglických básníků. Spatříte pomník Geoffreye Chaucera, Edmunda Spencela, George Eliotové apod.

Westminster Abbey je neuvěřitelně honosná stavba, která v sobě ukrývá mnoho krás. Vstupné do tohoto opatství patří k těm dražším. Připravte si 16 liber pro dospělou osobu. Senioři a studenti zaplatí za vstup 13 liber a děti  od 11 – 18 let zaplatí 6 liber. Rodinné vstupné pak stojí od 32 – 38 liber (záleží na počtu dětí). Pokud však máte více než dvě děti, pak se připlácí 6 liber.

Zatím nikdo nic nenapsal.

Okomentovat článek

TOPlist