St. James’s Palace

Pokud si přejete vidět historicky nejdůležitější londýnské budovy, pak nesmíte opomenout ani St. James’s Palace. Návštěvu začněte na nádvoří Friary Court. Proč právě tam? Probíhá tam totiž slavnostní střídání stráží královského vojska. Je to příjemné zpestření prohlídky.

Původní palác postavil Jindřich VIII. v 16. století. Přestože palác zachvátilo několik požárů, exteriér této budovy byl z velké části zachován.

Původně palác sloužil ve středověku jako klášter. Poté se z něj stala ženská nemocnice. Nemocnici i s okolní půdou koupil Jindřich VIII. a postavil palác, který obklopil rozsáhlými pozemky – dnešní St. James’s Park.

V roce 1698 se stal ze St. James’s Palace hlavní londýnskou královskou rezidencí, neboť původní královská rezidence podlehla požáru.

Přestože se v  roce 1762 Jiří III. přestěhoval do Buckingham Palace, St. James’s Palace zůstal stále oficiální královskou rezidencí. V dnešní době slouží St. James’s Palace pro vyhlašování nových panovníků, kteří zde pronáší svůj první projev.

Součásti St. James’s Palace je také kaple Queen’s Chapel, která byla postavena v roce 1623 pro ženu Karla I.

Nenechte si ujít také pohled na Gatehouse s hodinami. Osmihranné věže a taflované dveře vás vrátí zpět do tudorovské doby. Máte-li štěstí, naskytne se vám také pohled na nádvoří Ambasadors Court a o některých nedělích můžete navštívit také kapli Chapel Royal, jejichž strop pochází pravděpodobně od Holbeina.

Může se zdát, že St. James’s Palace není pro vás nikterak zajímavý. My však přesto doporučujeme jeho návštěvu. Nezapomeňte se projít po St. James’s Park. Je to úžasné místo odpočinku, ve kterém na chvíli zapomenete, že jste v jednom z největších měst na světě. Budete potkávat mnoho lidí, kteří jen tak relaxují na trávě, veverky budou pobíhat pár centimetrů od vás a spatříte řadu vodního ptactva, kteří se nebojácně ukazují na obdiv  všem příchozím návštěvníkům a turistům.

 

Zatím nikdo nic nenapsal.

Okomentovat článek

TOPlist