Kostely Christophera Wrena – chlouba City

Poté, co v roce 1666 zachvátil City rozsáhlý požár, který zničil 80 % města, dostal Christopher Wren příležitost vybudovat nové město. Wren chytil tuto příležitost za pačesy a postaral se o nový vzhled Londýna. Některé jeho stavby se dochovaly dodnes. Wrenovy kostely se staly chloubou City a lidé z celého světa je jezdívají obdivovat. Některé jsou skutečně unikátní, velkolepé a krásné, jiné vás zase tolik za srdce nechytí, ale pokaždé vás překvapí rozdílnost těchto kostelů.

Po Velkém požáru se bohatí obyvatelé City přestěhovali do čtvrti St. Jame’s, kde si stavěli nové domy. Ti co zůstali, pomáhali vytvářet nové City. Vznikaly tak nové katedrály, širší ulice, nové domy a City dostávalo jiný architektonický ráz. Pokud se půjdete projít po City, určitě si těchto staveb všimnete, protože v záplavě nudných viktoriánských budov a moderních staveb z 20. století jsou Wrenovy kostely skutečným unikátem.

V roce 1970 postavil Christopher Wren první ze svých 51 kostelů. Bohužel, v dnešní době jich moc v City nenajdete. Z 51 kostelů se dochovalo pouze 23. Kvůli 2. světové válce Londýn přišel o 19 kostelů a zbylých 9 bylo zničeno v jiných obdobích.

Nejznámějším Wrenovým dílem je jednoznačně St. Paul’s Cathedral, ale za povšimnutí stojí i jiné kostely. Například kostel St. Mary-at-Hill, stojící kousek od Monumentu připomínajícího morovou tragédii z roku 1665, byste si neměli nechat ujít. Stejně tak si všimněte St. Stephen Walbrook. Oba tyto kostely jsou centrálně uspořádané a věřím, že je budete obdivovat.

St. Bride je zase postaven v barokním slohu a St. Lawrence Jewery byl postaven po vzoru katedrály sv. Pavla. Máte-li rádi historickou architekturu, rozhodně si udělejte čas a běžte se na tyto kostely podívat.

St. Magnus the Martyr je postaven v klasickém stylu, avšak jeho interiér je skutečně skvostný. V tomto kostele najdete jak řadu barokních soch, tak oltáře a pozlacené stojany. Své zraky zaměřte také na varhany a křtitelnici. Věž byla přistavena v roce 1705 a patří k nejlepším věžím, které Wren po sobě zanechal.

Kostelům, které nemají své původní vybavení, bylo vybavení dodáno z jiných zřícených kostelů. V kostele St. Margaret Lothbury můžete najít jak původní obeliskovou věž, tak vyřezávanou zástěnu, která byla vytvořena pro kostel All Hallows-the-Great – ten se však nedochoval.

Máte-li rádi kostely, tak si zaručeně povšimnete, že každý Wrenův kostel je něčím výjimečný a zvláštní. St. Mary Abchurch má velice krásný interiér, který pro Wrena tvořili jeho nejtalentovanější přátelé. Tento kostel se dochoval téměř v celé své původní podobě, proto vřele doporučujeme navštívit a obdivovat historii tohoto interiéru.

Kostel St. Margaret Pattens je zase zajímavý pro své kostelní lavice, kterých se z té doby zachovalo skutečně jen několik málo kusů. Na jedné lavici je vyryt nápis “CW 1686” a historici se domnívají, že právě tato lavice patřila Ch. Wrenovi. Také si povšimněte původních přesýpacích hodin, které odměřovaly čas kázání a trestné lavice pro hříšníky.

Rozhodnete-li se vydat po stopách Wrenových kostelů, určitě nebudete litovat. A samozřejmě nezapomeňte navštívit St. Paul’s Cathedral. Tato katedrála je skutečně unikátní!

 

Zatím nikdo nic nenapsal.

Okomentovat článek

TOPlist